Checkout e-commerce: który konwertuje więcej? Analiza danych 2024–2025
Infografika: checkout i konwersje
październik 2024 – marzec 2025
| Typ checkout | Koszyki | Checkout | Sprzedaż | Konw. do checkout | Konw. z checkout | Koszyk → sprzedaż |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ✅ One-Step | 1 600 | 1 305 | 832 | 81,56% | 63,00% | 52,00% |
| ⚠ Hybrid-Steps | 3 583 | 197 | 70 | 5,50% | 35,53% | 1,95% |
| ● Multi-Steps | 86 | 42 | 13 | 48,84% | 30,95% | 15,12% |
- One-Step: 52% z koszyka do sprzedaży (1600 koszyków → 832 sprzedaże) — najlepszy UX.
- Hybrid (rejestracja/gość przed checkout): tylko 1,95% z koszyka — największe tarcia.
- Multi-Step: 15,12% z koszyka — lepszy niż Hybrid, wyraźnie gorszy niż One-Step.
- Wniosek: każdy dodatkowy krok zabija konwersję; upraszczaj ścieżkę zakupu.
Przy optymalizacji e-commerce myśli się o produktach, zdjęciach i cenie. Często niedoceniany element to proces checkout — może zadecydować o sprzedaży lub jej utracie. W okresie październik 2024 – marzec 2025 porównałem wskaźniki konwersji w sklepach online według typu checkout.
3 typy checkout w analizie
1. One-Step Checkout
Cały zakup na jednej stronie: koszyk → dane → płatność.
- Koszyki: 1 600
- Rozpoczęte checkouty: 1 305 (81,56%)
- Sprzedaż: 832 (63% z checkout, 52% z koszyka)
Prosty, szybki flow, wysoka wydajność, minimalne tarcia.
2. Hybrid-Steps Checkout
Po koszyku strona pośrednia: rejestracja albo zakup jako gość — dopiero potem checkout.
- Koszyki: 3 583
- Rozpoczęte checkouty: 197 (5,50%)
- Sprzedaż: 70 (35,53% z checkout, 1,95% z koszyka)
Dodatkowy krok generuje ogromne porzucenia tuż przed finalizacją.
3. Multiple-Steps Checkout
Wiele stron: dane osobowe → wysyłka → płatność → potwierdzenie → thank you.
- Koszyki: 86
- Rozpoczęte checkouty: 42 (48,84%)
- Sprzedaż: 13 (30,95% z checkout, 15,12% z koszyka)
Prowadzi krok po kroku, ale zbyt wiele etapów gubi sprzedaż.
Co mówią dane
One-Step — najlepsze UX i konwersje. Hybrid — najbardziej szkodliwy (blokada przed startem checkout). Multi-Step — mniej drastyczny niż Hybrid, wciąż wyraźnie nieefektywny względem One-Step.
Dlaczego checkout tak mocno wpływa na sprzedaż
Użytkownik jest niecierpliwy. Każdy dodatkowy klik lub ładowanie zwiększa ryzyko porzucenia na rzecz konkurencji z prostszą ścieżką. Skomplikowany checkout to cichy zabójca konwersji.
Wniosek: upraszczaj
Złożony lub przestarzały checkout oznacza utratę sprzedaży codziennie. Shopify wprowadził One-Step stosunkowo niedawno; w Prestashop multi-step wciąż jest częsty. Cel: prostota.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
1. Który typ checkout konwertuje najlepiej?
One-Step: 52% z koszyka do sprzedaży w analizie. Hybrid 1,95%, Multi-Step 15,12%.
2. Dlaczego Hybrid jest najgorszy?
Dodatkowy krok (rejestracja/gość) tworzy tarcia tuż przed zakupem i masowe porzucenia koszyka.
3. Czy Multi-Step zawsze jest zły?
Nie zawsze „zły”, ale każda dodatkowa strona to szansa na porzucenie — wynik wyraźnie gorszy niż One-Step.
4. Jak checkout wpływa na sprzedaż?
Każdy dodatkowy klik zwiększa ryzyko porzucenia na rzecz konkurencji z prostszą ścieżką.
5. Co zrobić ze starym multi-step?
Dążyć do One-Step lub maksymalnie uproszczonego flow — modernizacja ścieżki zakupu się opłaca.